4 Ekim 2013 Cuma

Muhalifin Başını Küçükken Ezeceksin!

Bir arkadaşım, bir engelli derneği yararına satın aldığı çocuk kitabını bizim ufaklığa gönderdi. Esasında bilmediğim yayınevlerinin yayınlarını almam. Bilmediğim çevirmenin kitabını almam. Çocuklarıma tesadüfi kitaplar okutamam çünkü. Her neyse... Arkadaş hediye olarak gönderince, biz de verdik ufaklığa. Henüz okuma yazma bilmediği için de, başladım okumaya. Hikaye çok sürükleyici... Çocuğa okumayı bıraktım hızla kendim okudum. Yok yok, sandığınız gibi değil. Doğrusu, dehşetle okudum satırları.
Çakallarla maymunlar arasında yapılan bir tren hattından bahsederek başlıyor hikaye. Tren hattının yapılmasını sağlayan çakalların başkanının zekası, başarısı övülüyor, gelecekte Kral Aslan'ın yardımcısı olma ihtimaliyle başarılı bir gelecek umudu yansıtılıyor.
Bunda bir şey yok tabi. Asıl hikaye sonra. Tren hattını kurduran çakal yeni bir projeyle çıkıyor karşımıza. Sincap makinistle yaptığı sohbette çakal, derin vadide hızla akıp gitmekte olan ırmağı gösteriyor. Irmak, boşa akıyor. Peki ne yapmak lazım? Çakal ya bu, hemen projeyi yapıştırıyor: Baraj yapılacak. Böylece su kontrol altına alınacak, yağmurda su basmayacak, elektrik elde edilecek, orman ışıl ışıl aydınlanacak ki, katliamlar bitsin. Çakal sincaba şöyle diyor:
"Senin kafa yapın almasa da yanlış desen de bütün söylediklerimin doğru olduğunu kabul etmeye çalış."
Sincabın cevabı:
"Kafa yapım almasa da doğru olarak kabul etmeye çalışıyorum işte."
Proje hayata geçirilirken, dikkat, aynı trende olduğu gibi bu inşatta da pek çok ormanlıya iş imkanı sağlanıyor. Ama yırtıcı hayvanlar, "yüreği sevgiyle çarpan" çakalı parçalamak için bir araya gelirler. "Nefretle, kinle üstüne" giderler.
Pedagojik hiç bir yönü olmadığına mı yanayım?
Doğayı anlatışının saçmalığına mı yanayım?
Kapitalizmi gözümüze gözümüze sokmasına mı yanayım?
Orman içinden geçen ırmağa baraj yapma fikrini aşılayarak HES felaketine alkış tutacak bir nesil yetiştirmeyi hedeflediğine mi yanayım?
Sorgulamadan itaat etmeye teşvik etmesine mi yanayım?
Neye yanacağımı bilemedim ya, ben de yazayım dedim...
Kitap: Çakal Goro ile Sincap Meto, Haz.: Sinan Küçük, Karaca Yayınları. Pek tabii ki Talim Terbiye tarafından ilköğretim öğrencilerine tavsiye edilmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder